Özel İçerikler

Keman Çalmanın Faydaları?

İçerikte Neler Var?

İlgili Makaleler

Herkese merhaba sevgili muziknotalari.com sitesinin değerli okuyucuları. Bugün keman çalmak isteyen herkesin ve bir müzik aleti ile ilgilenenlerin merak ettiği bir konuyu irdeledik. Keman çalmanın faydaları gerçekten çok fazladır. Daha doğrusu bir müzik aleti çalmanın faydaları diyelim. Sıkılmadan okuyacağınız bir yazık hazırladık. Umarız okurken keyif alırsınız. Herkese şimdiden iyi okumalar.

Bir müzik aletini nasıl çalacağınızı bilmek, tatmin edici ve keyifli bir yetenektir. Ama eğer birisi size sorsaydı, herhangi bir enstrümandan seçim yapabilseydiniz ve anında nasıl çalacağınızı bilseydiniz, hangi enstrümanı seçerdiniz? Kemanlar romantik bir mistik aura ile çevrili olsa da birçok insan bu iyi bilinen ve çok sevilen müzik aletini çalmayı öğrenmek için, çok pahalı ya da sadece çok zor olduğunu düşünüyor.   

Bununla birlikte, keman çalmanın birçok mükemmel, ömür boyu faydası olduğunu bilmek sizi şaşırtacaktır. Bunun yanı sıra çalmayı öğrenmek, herhangi bir girişim gibi, sadece doğru araçlara ve doğru talimatlara sahip olmayı gerektirir.

Çocuklar İçin Keman Çalmanın Faydaları Nelerdir?

Küçük çocuklar genellikle keman çalmayı birisinde görerek çok etkilenirler. Eğer öyleyse, kesinlikle teşvik edilmelidirler. Bir müzik aleti çalmanın fiziksel, zihinsel ve sosyal faydaları iyi bilinmektedir. Ancak keman çalgısı gerçekten oldukça şaşırtıcı eklemeler sunar.

Geliştirilmiş Bellek ve Dikkat Süresi

Keman veya başka bir müzik aleti çalmanın yararları üzerine birçok çalışma yapılmıştır. McMaster Üniversitesi Müzik ve Zihin Enstitüsü tarafından yapılan yakın tarihli bir çalışma, müzik eğitiminin bir yıl bile olsa, hafıza ve dikkat süresini olumlu yönde etkilediğini buldu.

Daha İyi Zihinsel İşlev ve Sağlık

Uzmanlar, müzik eğitiminin gerek fizyolojik gerek ise psikolojik etkileri konusunda hemfikirdir. Okuma becerileri, dil işleme, konuşma ve çeşitli beyin fonksiyonları vs gibi. Aralık 2014’te, Amerikan Çocuk ve Ergen Psikiyatri Akademisi Dergisi, Dr. James Hudziak’ın gelişmiş beyin gelişimi ve keman çalmanın çocukların psikolojik bozukluklarla savaşmasına nasıl yardımcı olabileceği hakkındaki bulgularını yayınladı. (Julie Roy, abstract 550.13, see attached summary)

Duyusal Gelişim

Uzun vadeli üst düzey müzik eğitimi, daha önce düşünülenden daha geniş bir etkiye sahiptir. Araştırmacılar, müzisyenlerin duyusal bilgileri işitme, dokunma ve görme ile entegre etme konusunda gelişmiş bir yeteneğe sahip olduklarını bulmuşlardır.

Sosyal Beceriler

Keman çalmanın faydaları da sosyaldir. Küçük çocuklar sürekli tekrarlanmış uygulamalar ile öz disiplin kazanırlar. Hayatlarında kontrol edebilecekleri bir şeye sahip olmanın inanılmaz faydaları da vardır. Keman çalmayı öğrenmek, özgüven, benlik saygısı ve öz-farkındalık yaratabilir.

Gençler İçin Keman Çalmanın Faydaları Nelerdir?

Keman çalmanın yaşı yoktur. Herkes öğrenebilir. Aslında, birçok genç becerilerini genişletmek ve çeşitli müfredat dışı etkinliklerle üniversiteye başvurmadan önce yeni yetenekler kazanmak istiyor.

Aidiyet Duygusu

Birçok genç, sağladığı sosyal aidiyet nedeniyle keman çalmayı öğrenmekten yararlanır. Bir orkestrada oynamak, grup koordinasyonu gerçekten iyi bir dikkat gerektirir. Bir genç bu sayede sürekli olan baskılarından ve endişelerinden büyük bir rahatlama yaşayabilir.

Duygusal Bir Çıkış

Keman çalmak, duygularınızı serbest bırakma fırsatı sunar. Bu da gençlerin bazen yapmak için çok zor bulabileceği bir şeydir.

Fiziksel Faydalar

Konserler ve yarışmalar başarı için fırsatlar sunar. Keman çalmanın fiziksel faydaları küçük çocuklar gibi yetişkinler ile de aynıdır. Daha iyi duruş, daha güçlü üst vücut gücü ve geliştirilmiş motor becerileri üretilir. Fiziksel efor, kemanı doğru tutma çalışması ile azalır.

Keman Çalmanın Yetişkinler İçin Faydaları Nelerdir?

Keman çalmanın tüm zihinsel ve fiziksel faydalarına ek olarak, keman öğrenmeye karar veren yetişkinler ek avantajlar kazanır.

Azaltılmış Stres

Depresyon, anksiyete ve diğer stresle ilgili sağlık sorunlarının daha düşük seviyelerini düşürür. Keman çalmak mükemmel bir stres gidericidir. Sosyal çevrenizi büyütmek için harika bir yoldur.

Gelişmiş Bir Duruş

Günümüzün sedanter yaşam tarzı, sağlıksız duruşlar, ağrıya neden olur. Keman çalmak örnek bir duruş gerektirir. Keman çalma sırasında düzgün durmayı öğrenmek, her zaman daha iyi bir duruşa yol açabilir.

Keman çalmanın zihinsel, duygusal ve fiziksel faydaları kesinlikle bu enstrümanı öğrenmek için gereken zaman ve çabaya değer. Ve doğru ekipmanla, bu faydaları daha hızlı yaşamaya başlayabilirsiniz.

Sonuç olarak keman çalmanın hem fiziksel, hem ruhsal, hem de sosyal olarak bir çok faydası bulunmaktadır. Bu açıdan insanlar için sanat çok geliştirici bir araçtır. Eğer herhangi bir sanat dalı ile uğraşmak istiyorsanız sadece yapmanız gerekir. Yani hiç beklemeyin. Direkt yapın. Pandemi dönemi bu açıdan çok büyük fırsat. İnternette binlerce kaynak bulunmakta. Eğer enstrüman çalmak istiyorsanız online dersler alabilirsiniz. Umarız ki bir sanat dalı ile uğraşmak isterseniz. Çünkü ülkemizi ve insanlığı Bilim, Sanat, Felsefe gibi alanlar kurtaracak.

Büyük önden Mustafa Kemal Atatürk‘ün sanat ve toplumlar ile ilgili güzel bir sözü bulunmaktadır.

Bir millet ki resim yapamaz, bir millet ki heykel yapamaz, bir millet ki fennin gerektirdiği şeyleri yapamaz, o milletin ilerleme yolunda yeri yoktur.

Mustafa kemal atatürk

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
error: Alert: Üzgünüz Engellemek Zorunda Kaldık !!