Özel İçerikler

Muammer Sun’u Saygı İle Anıyoruz

Ülkemizin en önemli bestecilerinden ve eğitimcilerinden olan Muammer Sun, uzun zamandır çoklu organ yetmezliğiyle mücadele ediyordu. Ne yazık ki usta besteci ve eğitmen, kaldırıldığı hastanede yaşamını yitirdi. Büyük çınar 88 senelik ömründe dünyaya ve ülkemize o kadar faydalı şeyler yaptık ki buraya yazsak çok fazla uzayacaktır. Ankara Radyosu Çoksesli korosunu ve TRT Müzik Dairesini kuran Muammer Sun, Türkiye de tamı tamına 166 çocuk ve gençlik korosu kurmuştur. Bir düşünün, 166 çocuk ve gençlik korosun da ne kadar fazla genç vardır. Bu gençler müzik ve sanat olgularıyla yoğurulmuş bir gençlik. Başlarından Muammer Sun gibi bir öğretmen. Yani harika bir iş!

İlgili Makaleler

Muammer Sun öyle iyi bir eğitimciydi ki, müzik eğitimi için yazdığı kitaplar ya da eserler, yıllardır okullarda öğrencilere aktarılmaktadır. Yazdığı solfejler bir çok genç için bir yol haritası olmuştur. Ya da yazdığı besteler bir çokları için eğitim müziği haricinde keyfine doyamayan yapıtlar olmuştur. Muammer Sun’un en sevdiğim eseri Bozkırın Sesi‘dir. Gerçekten harika bir başyapıttır.

Muammer Sun, sanat camiası içinde çok iyi bilinse de ülke olarak çok fazla bağrına basılmayan biriydi. Yani en azından bence çok daha fazla gün yüzünde olmalıydı. Onun yaptığı işler her zaman daha çok fazla bilinmeliydi. Aslında genel olarak ülkemizin bir sorunu. Bazı şeylerin değeri, kaybettikten sonra biliniyor…

Fazıl Say’ın Muammer Sun İçin Paylaştığı Bir Tweet

Fazıl Say, duygu ve düşünlerini twitter aracılığıyla bizlere paylaştı. Bir çok farklı sanatçı ve eğitimci twitter’da taziye mesajlarını iletmekte.

Sadece eğitim müzikleriyle kalmayıp bir çok askeri müzik ve marşlar ile de Türk müzik tarihine damgasını vuran usta bir besteci idi o…

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
error: Alert: Üzgünüz Engellemek Zorunda Kaldık !!